ukrayna-universiteleri-4.JPG

Ukrayna’da Öğrencilik

Ukrayna’da Öğrencilik

Son yıllarda puan yetersizliğinden dolayı birçok kişi ülkemizde istediği bölümde okuma şansını kaçırmaktadır. Oldukça fazla talep olan bölümlerde ne yazık ki öğrencilerin çok fazla puanlar alması gerekmektedir. Bu puanı alamayan öğrenciler ya üniversite hayallerini bir kenara bırakmakta ya da istemediği daha düşük puanlı bir bölümü okuyarak ömür boyu istemediği bir mesleği yapmak zorunda kalabilmektedir. Ancak son dönemde yurt dışı eğitim olanaklarıyla öğrenciler istediği bölümü okuma şansı yakalayabilmektedir. Özellikle Ukrayna Üniversiteleri ile oldukça kaliteli bir eğitim alarak çok istedikleri bölümlerden mezun olarak ömür boyu yapmaktan mutlu olacakları bir meslek edinme şansı bulabilmektedirler. Ukrayna, okumak için gelen öğrencilere oldukça cazip imkânlar sunmaktadır.

Konaklama İmkânları

Ukrayna’da okumak isteyen öğrenciler için yurt imkânları bulunmaktadır. Ancak her üniversite yabancı öğrencilere yurt imkânı sağlamamaktadır. Bu nedenle üniversite seçiminde bu noktaya dikkat etmek gerekmektedir. Yurt fiyatları 50 ile 150 Euro arasında değişmektedir. Yurtların genellikle 2-3 kişilik olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenci yurtları oldukça konforlu olmaktadır. Isınma, internet, çamaşır gibi birçok olanağa sahip olmaktadır. Yurt olanağının yanında birkaç öğrenci birleşerek ev kiralayarak da konaklama gereksinimini karşılayabilmektedir. Ev kiraları 300 Euro civarında olmaktadır. Bu da birkaç kişi beraber kiralanan bir evin kişi başı maliyetinin oldukça uygun olması anlamına gelmektedir. Mecbur kalındığında ev kiralama da oldukça cazip bir seçenek olmaktadır. Bu nedenle Ukrayna Üniversiteleri tercih edilmesi için oldukça idealdir

Beslenme Oldukça Ucuz

Ukrayna’da gıda ülkemizle kıyaslandığında oldukça uygundur. Üniversite kampüslerinin yakınındaki birçok büyük market sayesinde öğrenciler her türlü gıda ihtiyacını uygun fiyatlara karşılama şansına sahip olmaktadır. Bir öğrenci aylık gıda ihtiyacını ortalama 200 Euro gibi bir fiyata karşılayabilmektedir. Bu da oldukça uygun bir fiyat olmaktadır. Bu da öğrencilerin Ukrayna Üniversiteleri bünyesinde eğitim görmesini cazip kılan önemli etmenlerden biri olmaktadır.

SİZ DE BİR YORUM YAZIN