kuzey-kutbu-buzullar-erime

Kuzey Kutbu için alarm zili

NOAA (Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi) tarafından hazırlanan raporda, Kuzey kutbunda buzulların 2012 yılında beklenilenden çok daha hızlı eridiği açıklandı. Raporda ayrıca karla kaplı alanların da en düşük düzeyde olduğuna dikkat çekildi.

Danimarkalı Dünya Çevre Fonu Genel Sekreteri Gitte Seeberg çevreyle ilgili gelişmelerin olumsuz yönde ilerlediğine dikkat çekerek, iklim değişikliğindeki gelişmelerin kötü yönde ilerlediğini söyledi. Seeberg, şöyle dedi:

“Buzulların bu kadar hızlı erimesi hayvanlar ve tabiat için bir felaket demektir. Antartika’da buzlar eriyince Grönland’da da buzlar kalmayacak ve hayvanlar yaşam yerlerini kaybedeceklerdir. Örneğin kutup ayıları, balinalar, fok balıkları, penguenler şimdiden zor durumdalar. Buzulların erimesi sadece hayvanları değil insanları da çok etkileyecek. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız sel felaketleri, fırtınaları düşünün. Havalar değişiyor, daha çok insan ve hayvan can kaybediyor. İklim değişikliği yıldırım hızıyla ilerliyor. CO 2 gazlarının atmosfere salınması konusunda daha sıkı önlemler alınmalıdır.”

DENİZ TRAFİĞİ KOLAYLAŞIR

Kopenhag Üniversitesi İklim ve Buzullar Bölümü Rektörü Prof. Anders Svensson ise buzulların erimesinin olumlu yönünü de görmek gerektiğini, gemi trafiğinin daha da kolaylaşacağını söyledi. Anders Svensson, şöyle konuştu:

“Belki deniz trafiğinin yönü Kuzey kutbuna çevrilir. O zaman gemiler Afrika ve Süveyş kanalından dolaşmak zorunda kalmaz. Bölgede mineraller ve petrole ulaşmak, balıkçılık kolay olur. Amerika, Asya ve Avrupa’ya deniz trafiği kolaylaşır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki öyle olduğu zaman bölgede kirlilik başlar ve hayvan hayatı yine tehlikeye girer, biyolojik sistem bozulur.”

NOAA Raporunda, gelecek nesillerin iklim değişikliğinden olumsuz etkilenecekleri belirtildi.

SİZ DE BİR YORUM YAZIN