casus1

Casus telefonların çeşitleri var mıdır? Varsa nelerdir?

Casus telefonları temel olarak iki çeşide ayırabiliriz. Birincisi ve en çok kullanılan çeşidi yazılımsal müdahale ile casus telefon oluşturmaktır. Günümüzde ki casus telefonların neredeyse tamamına yakını yazılımsal tehditle casus telefon olmaktadır. Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ve akıllı telefonların gerek işletim sistemi olarak gerekse de teknolojik alt yapısı olarak gelişmesiyle beraber casus yazılımlar akıllı telefonlara uyarlanmıştır.

Yıllardır bilgisayarlar için tehdit olan casus yazılımlar, günümüzde bilgisayarlardan çok daha fazla şekilde casus yazılımlar kullanılmaktadır. Casus yazılımlara akıllı telefonlarının işletim sistemlerinin resmi satış organlarından dahi ulaşabilirsiniz. Casus yazılım yüklemenin Türkiye de henüz yargısal bir cezası bulunmamaktadır.

Casus telefonların bir diğer çeşidi ise donanımsal müdahale yapılmış casus telefonlardır. Bu tür casusluklar üst düzey teknik bilgi ve ileri teknoloji istediğinden kaynaklı çok fazla kullanılmamaktadır. Stratejik bilgiye sahip olan diplomatlar, bürokratlar, iş adamları ve milli güvenlik için çalışan kişiler bu tür tehditlerle karşı karşıyadır. Bu nedenle normal vatandaşlar bu tür riskle karşı karşıya değildir.

kaynak:amedya

SİZ DE BİR YORUM YAZIN